Gerçek Dondurma

  • Hepsi
  • Kesme Dondurma
  • Dondurmalar
  • Kuplar
  • Çocuk Dondurmaları
  • Dondurmali Pastalar
  • Dondurmalı Tatlılar
Maraş Dondurması

Kesme Dondurma

Karışık Dondurma

Dondurmalar

Kakaolu

Kuplar

Çikolata Parçacıklı - Meyveli

Çocuk Dondurmaları

Çikolatalı Dondurmalı Pasta

Dondurmalı Pasta

Dondurmalı Brownie

Dondurmalı Tatlı


Gerçek Dondurmanın Hikayesi


Dondurmanın tarihi, M.Ö. 4. yüzyıla dayanır. İşte büyük küçük herkesin çok sevdiği dondurmanın hikâyesi:


Boğazına düşkünlüğü ile tanınan Roma imparatoru Neron, gladyatör dövüşlerini seyrederken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan çeşni başlarını ödüllendirirmiş. Çeşni başlarından biri, bir gün dağın zirvesinden topladığı karları bir kaba doldurmuş, üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları dökerek, imparatora sunmuş. Neron, o güne kadar hiç tatmadığı bu yiyeceği çok sevmiş. Ertesi gün de köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış.

Dondurmanın tarih içinde tüm dünyaya yayılması da şöyledir:


13. yüzyılda Marco Polo Çinlilerin buz ve süt karışımını öğrenerek bu metodu Avrupa’ya götürmüştür. Zaman içinde buzlu tarifler ortaya çıkmış Fransız ve İtalyan restoranlarında çok ünlenmiştir.


1676 senesinde Paris’te 250’ye yakın dondurmacı olduğu bilinir.


1851’de Jacob Fussel, ABD’de dondurma yapıp satmaya başlamıştır.


Değişik maddelerle hazırlanan dondurmanın İtalyanlara özel ‘Semi-Freddo’ adında bir çeşidi vardır. Dondurma yapılırken karışım dondurulmadan önce içine kremalı bir bisküvi katılarak bu ünlü dondurma hazırlanır.


B1900’dan sonra soğutucu makinelerin geliştirilmesiyle dondurma daha da yaygınlaşmıştır. Dondurmaya çıtır çıtır lezzet katan külah da ilk kez 1904’te Missouri Louis’de düzenlenen Dünya Fuarı’nda ortaya çıkmıştır.


“Gerçek Dondurma”nın hikayesi, kara eklenen pekmez, bal ve meyve özleriyle yapılan Karşambaç’la başlayan, dondurmanın da 300 yıllık hikayesidir. Bu hikayede, dondurmanın adı bir şehirle birleşir. Kahramanmaraş sadece adını vermekle kalmaz dondurmaya…


Kıvamı ve özel rahiyası ile, benzersiz K.Maraş Dondurması’nın tadındaki sırrı da verir. Ahir Dağı’nın bulutlara yakın yaylalarında yeşeren keven, kekik ve yabani orkide çiçekleriyle beslenen keçilerin sütü ve bu orkidelerin yumrularından incelikle toplanan salep!


Bu sırrın içinde çok değerli bir şey daha var. O da anlık bir tadın, damağa vereceği hazzı bilen ustanın, mükemmel kıvama ulaşmak için verdiği sabır!


Karşambaç, K.Maraş Dondurması, Karacaoğlu Baklava – Dondurma Gıda Sanayi Nesilden nesile, işte “gerçek dondurma”!